Stock: TG371237VIN: 3GTUUEE87TG371237
2026 GMC Sierra 1500 AT4
Detailed Pricing
MSRP:
Closing Fee:
Beach Price:
Purchase Allowance
Bonus Cash
Today's Price:
Other Offers You May Qualify For:
Trade Assistance
View Window Sticker
Vehicle Status: In-Transit
Vehicle Highlights
In-Transit
This vehicle is on the way to our dealership.
Overview
TG371237
Stock
3GTUUEE87TG371237
VIN
Truck
Body
4X4
Drivetrain
Summit White
Exterior
Jet Black With Kalahari Accents, Perforated Leather Front Seat Trim
Interior
3.0L Duramax Turbo Diesel engine
Engine
Diesel
Fuel
Automatic
Transmission
4
Doors
26*
Highway MPG
22*
City MPG
Crew Cab
Cab Type
Details
Package
Trailering Package includes trailer hitch, 7-pin and 4-pin connectors and (CTT) Hitch Guidance
Mechanical
Engine, Duramax 3.0L Turbo-Diesel I6 (305 hp [227 kW] @ 3750 rpm, 495 lb-ft of torque [671 Nm] @ 2750 rpm) (Includes (KW5) 220-amp alternator and (K05) engine block heater.)
Rear axle, 3.23 ratio
Pickup bed
Air filter, heavy-duty
Automatic Stop/Start
Hill Descent Control
Auto-locking rear differential
Transfer case, two-speed, electronic Autotrac with push button control (4WD models only)
Suspension, Off-Road with 2" factory installed lift and monotube shocks
Four wheel drive
Alternator, 220 amps (Included and only available with (LZ0) Duramax 3.0L Turbo-Diesel I6 engine.)
Frame, fully-boxed, hydroformed front section
Trailer brake controller, integrated
Recovery hooks, Red
Skid Plates
Cargo tie downs (12), fixed
Steering, Electric Power Steering (EPS) assist, rack-and-pinion
Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc with DURALIFE rotors
Brake lining wear indicator
Capless Fuel Fill
Exhaust, aluminized stainless-steel muffler and tailpipe
Exterior
Wheel, 17" x 8" (43.2 cm x 20.3 cm) full-size, steel spare
Wheelhouse liners, rear (Deleted with (PCP) AT4 CarbonPro Edition.)
Tire carrier lock keyed cylinder lock that utilizes same key as ignition and door
Bumper, front, body-color lower
Bumper, rear body-color with corner steps
CornerStep, rear bumper
Grille (Black chrome grille insert bars with gloss black header and accents.)
Fog lamps, LED
Lighting, perimeter
Taillamps, LED LED signature taillight with LED stop, turn & reverse and Fade-on/Fade-off animation
Mirror caps, high gloss Black
Wipers, front rain-sensing
Glass, deep-tinted
LED Cargo Area Lighting located in cargo bed activated with switch on center switch bank or key fob
Tailgate, GMC MultiPro Tailgate with six functional load/access features
Tailgate and bed rail protection caps, top
Door handles, body-color
Entertainment
Steering wheel audio controls
Wi-Fi Hotspot capable (Terms and limitations apply. See onstar.com or dealer for details.)
Interior
Seat adjuster, driver 10-way power including lumbar
Seat adjuster, passenger 10-way power including lumbar
Seats, heated second row outboard seats
Floor covering, color-keyed carpeting
Steering column, power rake and telescoping
Steering wheel, wrapped
Steering wheel, heated
Driver Information Center, enhanced, 12.3" diagonal reconfigurable multicolor digital display
GMC Premium information Display- 13.4" diagonal Multicolor touch screen
Compass, located in instrument cluster
Exterior Temperature Display, located in radio display
Remote vehicle starter system
Adaptive Cruise Control
Theft-deterrent system, unauthorized entry
Steering column lock, electrical
Wireless Charging
Power outlet, interior power outlet, 120-volt (400 watts shared with (KC9) bed mounted power outlet)
USB ports, (2) charge-only, rear
Power outlet, bed mounted, 120-volt (400 watts shared with (KI4) interior power outlet)
Air conditioning, dual-zone automatic climate control
Air vents, rear
Assist handles front A-pillar mounted for driver and passenger, rear B-pillar mounted
Safety
Hitch View with image adjustment, Pan/Zoom/Tilt
Hitch Guidance
Trailer Camera Provisions and trailer viewing software
Front and Rear Park Assist, ultrasonic
Following Distance Indicator (Included and only available with (PDI) GMC Pro Safety.)
Trailer Side Blind Zone Alert
Rear Cross Traffic Braking
Rear Pedestrian Alert
Safety Alert Seat (Included and only available with (PDI) GMC Pro Safety.)
Seat Belt Adjustable Guide Loops, front row only
Rear Seat Reminder
Rear Seat Belt Indicator
Options
AT4 PREFERRED EQUIPMENT GROUP
  • Includes Standard Equipment
  • WINDOW, POWER, REAR SLIDING WITH REAR DEFOGGER
    SEATS, FRONT BUCKET
  • With Center Console
  • LPO, ALL-WEATHER FLOOR LINERS, 1ST AND 2ND ROWS
  • (includes AT4 Logo)
  • GVWR, 7200 LBS. (3266 KG)
    TECHNOLOGY PACKAGE
  • Includes (DRZ) Rear Camera Mirror And (UV6) Multicolor 15" Diagonal Head-Up Display
  • REAR CAMERA MIRROR, INSIDE REARVIEW AUTO-DIMMING
  • With Full Camera Display
  • EMISSIONS, FEDERAL REQUIREMENTS
    SUMMIT WHITE
    REAR AXLE, 3.23 RATIO
    AUDIO SYSTEM, 13.4" DIAGONAL PREMIUM GMC INFOTAINMENT SYSTEM WITH GOOGLE BUILT IN APPS SUCH AS NAVIGATION AND VOICE ASSISTANCE, INCLUDES COLOR TOUCH-SCREEN, MULTI-TOUCH DISPLAY, AM/FM STEREO
  • ENGINE BLOCK HEATER
    ENGINE, DURAMAX 3.0L TURBO-DIESEL I6
  • (305 Hp [227 KW] @ 3750 Rpm
  • 495 Lb-ft Of Torque [671 Nm] @ 2750 Rpm)
  • TRANSMISSION, 10-SPEED AUTOMATIC WITH ELECTRONIC PRECISION SHIFT, ELECTRONICALLY CONTROLLED
  • With Overdrive
  • WHEELS, 20" X 9" (50.8 CM X 22.9 CM) MACHINED ALUMINUM